Vysoká CPU záťaž

Štatistiky spotreby CPU jednotlivých webovských stránok na zdieľanom hostingu reprezentujú výpočtový čas webovského servera, potrebný na ich prevádzku. Ak je CPU záťaž vysoká, možných dôvodov je viacero.


  • Celá stránka, alebo len jedna jej čast, zažíva veľmi vysokú návštevnosť. Pozrite si logy, alebo viz náš návod a skúste zistiť ktorá časť stránky zažíva zvýšený nápor. 
  • Stránka môže byť hacknutá. Pozrite, či na nej nepribudli nežiadúce súbory, ako napríklad komentáre v diskusiách. Skontrolujte si nastavenia v .htaccess súbore, mohli tam pribudnúť nežiadúce presmerovania a podobne. V štatistikách o návštevnosti si pozrite, z ktorých krajín prichádzajú požiadavky. Ak zo zahraničia, z exotických krajín a podobne, je to vážna indikácia, že je stránka hacknutá. Porovnajte si stránku so staršími zálohami. Pre istotu si pomeňte prístupové heslá k stránke. 
  • Ak je všetka návštevnosť na vašu stránku legitímna a predsa zažíva zvýšenú CPU záťaž, môže byť PHP aplikácia nevhodne napísaná. Prezrite si jej zdrojový kód, či v nej nie je priestor pre optimalizáciu.
  • Problémom môže byť aj databáza plná spamu. Akékoľvek dotazy na takúto (zväčša niekoľko GB veľkú) databázu trvajú veľmi dlho, čo generuje vysokú záťaž tak na CPU ako aj na I/O a aj odozva Vašej stránky je veľmi pomalá. Prekontrolujte tabuľky svojich databáz, hlavne tie, ktoré v názve nesú slovo “comments”, či sa v nich nenachádza množstvo neželaných príspevkov zväčsa odkazujúcih na zahraničné webové stránky. Takéto neželané záznamy zo svojej databázy vymažte a formuláre ktoré do nej zapisujú chránte pomocou CAPTCHA alebo GeoIP.
  • Môžete požiadať našu technickú podporu o platenú analýzu výkona stránky. Naši skúsení administrátori vám poradia, kde je prípadný priestor na optimalizáciu jej výkonu a spotreby zdrojov.

Čo doporučujeme robiť pre zníženie CPU záťaže

  • Zapnite si dostupné formy cachovania obsahu vašej stránky
  • Zvážte upgrade PHP verzie na najvyššiu aktuálnu verziu a taktiež presun na databázový server najnovšej verzie. Ak používate štandardizovaný redakčný systém ako WordPress, Joomla, alebo Drupal, taktiež doporučuje prejsť na najvyššiu dostupnú verziu. Môže byť rýchlejšia a hlavne z nej budú odstránené prípadné bezpečnostné diery.

Ak aj po revidovaní návštevnosti a zdrojového kódu webovskej aplikácie stránka zažíva vysokú CPU spotrebu, môže byť problematické ju prevádzkovať na zdieľanej architektúre. Môže totiž ohrozovať prevádzku iných webov. Preto vás môžeme požiadať o presun na vlastný virtuálny VPS server, alebo dedikovaný fyzický server.

Aktualizované 13. januára 2019

Bol pre vás tento návod nápomocný?

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Spýtajte sa nás, radi poradíme
Po - Ne 8:00-22:00
Kontaktovať podporu