1. Báza znalostí
  2. Hosting a web
  3. Redakčné systémy
  4. WordPress
  5. Manuálne zálohovanie WordPressu a jeho obnova zo zálohy

Manuálne zálohovanie WordPressu a jeho obnova zo zálohy

Pravidelné zálohovanie patrí medzi najdôležitejšie činnosti každého administrátora webu, a dobre zvládnutá obnova zo zálohy je na nezaplatenie aj v tých najkritickejších situáciách. WordPress nie je žiadnou výnimkou a preto je klúčové sa naučiť ako zálohy vytvárať a následne z nich web kompletne obnoviť.


Vytvorenie zálohy

Konceptuálne, zálohovanie WordPressu pozostáva z 2 krokov:

  1. vytvorenie kópie zdrojových súborov – systémove súbory wp, témy, pluginy, multimediálny obsah(obrázky, dokumenty, videá, atď.)
  2. vytvorenie kópie databázy – dáta, samotný obsah wp

Zálohu súborov je možné vykonať prostredníctvom FTP klienta, pokročilejší užívatelia si môžu pomôcť shell prístupom ktorý umožňuje napr. zozipovanie súborov pred stiahnutím. Zálohujete celý adresár wordpressu, napr. v prípade inštalácie na hlavnej doméne celý obsah priečinka /web

Databázu zálohujete vytvorením tzv. dumpu ktorý predstavuje export databázy, vo formáte .sql. Tento je možné stiahnuť v administrácii domény v sekcii Databázy cey tlačidlo „Zálohy“, vytvoriť prostredníctvom phpmyadmin rozhrania, prípadne pre väčšie databázy je vhodné použiť externého SQL klienta či shell.

Obnova zo zálohy

Obnovu WordPressu predstavuje reverzný proces:

  1. nahratie kópie zdrojových súborov späť na hosting
  2. import kópie databázy do novej databázy
  3. úprava konfigurácie wordpressu podľa potreby

Zdrojové súbory je potrebné nahrať späť do „pôvodneho“ priečinka, na našom hostingu ide zvyčajne o priečinok /web . Nahrávanie prebieha prostredníctvom FTP klienta, v prípade nahrávania zozipovaného archívu je možné si pomôcť shell prístupom pre rozbalenie archívu v priečinku /web.

Pred obnovou databázy je potrebné vytvoriť novú databázu, import zálohy vykonávate prostredníctvom phpmyadmin rozhrania, väčšie databázy s využitím externého SQL klienta alebo shell.

Po takto vykonanej obnove zdrojových súborov a databázy je potrebné ešte prepojit novú databázu s inštaláciou wordpressu. Tento krok vykonávate úpravou súboru wp-config.php ktorý nájdete v priečinku /web

Upravujete predovšetkým nasledovné riadky:

/** Názov wordpress databázy*/
define('DB_NAME', 'názov databázy');

/** Užívateľské meno do wordpress databázy */
define('DB_USER', 'užívateľské meno');

/** Heslo do wordpress databázy*/
define('DB_PASSWORD', 'heslo');

/** Adresa databázového servera - nájdete ho v administrácii databáz */
define('DB_HOST', 'databazovy server');

Okrem manuálneho zálohovania wordpressu existuje viacero riešení ako wordpress zálohovať automaticky, či dokonca periodicky

Aktualizované 27. januára 2019

Bol pre vás tento návod nápomocný?

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Spýtajte sa nás, radi poradíme
Po - Ne 8:00-22:00
Kontaktovať podporu