Pravidelné zálohovanie patrí medzi najdôležitejšie činnosti každého administrátora webu, a dobre zvládnutá obnova zo zálohy je na nezaplatenie aj v tých najkritickejších situáciách. WordPress nie je žiadnou výnimkou a preto je klúčové sa naučiť ako zálohy vytvárať a následne z nich web kompletne obnoviť.
Vytvorenie zálohy
Konceptuálne, zálohovanie WordPressu pozostáva z 2 krokov:
- vytvorenie kópie zdrojových súborov – systémove súbory wp, témy, pluginy, multimediálny obsah(obrázky, dokumenty, videá, atď.)
- vytvorenie kópie databázy – dáta, samotný obsah wp
Zálohu súborov je možné vykonať prostredníctvom FTP klienta, pokročilejší užívatelia si môžu pomôcť shell prístupom ktorý umožňuje napr. zozipovanie súborov pred stiahnutím. Zálohujete celý adresár wordpressu, napr. v prípade inštalácie na hlavnej doméne celý obsah priečinka /web
Databázu zálohujete vytvorením tzv. dumpu ktorý predstavuje export databázy, vo formáte .sql. Tento je možné stiahnuť v administrácii domény v sekcii Databázy cey tlačidlo „Zálohy“, vytvoriť prostredníctvom phpmyadmin rozhrania, prípadne pre väčšie databázy je vhodné použiť externého SQL klienta či shell.
Obnova zo zálohy
Obnovu WordPressu predstavuje reverzný proces:
- nahratie kópie zdrojových súborov späť na hosting
- import kópie databázy do novej databázy
- úprava konfigurácie wordpressu podľa potreby
Zdrojové súbory je potrebné nahrať späť do „pôvodneho“ priečinka, na našom hostingu ide zvyčajne o priečinok /web . Nahrávanie prebieha prostredníctvom FTP klienta, v prípade nahrávania zozipovaného archívu je možné si pomôcť shell prístupom pre rozbalenie archívu v priečinku /web.
Pred obnovou databázy je potrebné vytvoriť novú databázu, import zálohy vykonávate prostredníctvom phpmyadmin rozhrania, väčšie databázy s využitím externého SQL klienta alebo shell.
Po takto vykonanej obnove zdrojových súborov a databázy je potrebné ešte prepojit novú databázu s inštaláciou wordpressu. Tento krok vykonávate úpravou súboru wp-config.php ktorý nájdete v priečinku /web
Upravujete predovšetkým nasledovné riadky:
/** Názov wordpress databázy*/
define('DB_NAME', 'názov databázy');
/** Užívateľské meno do wordpress databázy */
define('DB_USER', 'užívateľské meno');
/** Heslo do wordpress databázy*/
define('DB_PASSWORD', 'heslo');
/** Adresa databázového servera - nájdete ho v administrácii databáz */
define('DB_HOST', 'databazovy server');
Okrem manuálneho zálohovania wordpressu existuje viacero riešení ako wordpress zálohovať automaticky, či dokonca periodicky