Predvianočné obdobie je časom príprav a zhonu pre väčšinu z nás. Snažíte sa – často na poslednú chvíľu – urobiť radosť vašim blízkym darčekmi, ktoré by ich mohli potešiť. Vďaka časovému tlaku však môžete stratiť bežnú obozretnosť. Preto je tento čas rajom pre podvodníkov všetkých mastí a rangov.
Na čo si dať v tento čas najviac pozor?
Obsah
Podvodné weby
Pred tým, ako sa pozrieme na kurióznejšie podvody, najprv si v rýchlosti zopakujme základy.
Na začiatku online nákupu vás môže čakať hneď prvý problém, a to je dôveryhodnosť webu, na ktorom nakupujete. Ak máte overené weby, je to o niečo lepšie, ale ani tak nemáte vyhraté. Môže sa stať, že otvoríte web, ktorý je na vlas podobný tomu vášmu overenému, a napriek tomu ide o podvod.
Skvelé tipy, ako sa nenechať nachytať, ste sa už dozvedeli v našom článku Ako nenaletieť vianočným podvodníkom.
Ak ste otvorili úplne neznámy web, z ktorého na vás bliká najnovší smart vysávač so zľavou 75 %, venujte aspoň pár minút jeho rýchlemu prevereniu. Pre istotu. Na našom blogu nájdete návod, ako rozpoznať podvodný web podľa 6 základných znakov.
Pozrite sa aj na zoznam rizikových e-shopov, ktorý pre vás vedie Slovenská obchodná inšpekcia, ako aj Česká obchodná inšpekcia. Zoznam sa zostavuje na základe sťažností spotrebiteľov. Nájdete tam aj dôvody, prečo bol konkrétny internetový obchod do zoznamu zaradený. Zoznam nie je konečný, ale ak tam vami hľadaný web je, môže vám to ušetriť veľa starostí.
Predaj z druhej ruky
Veľa z nás využíva tzv. bazáre na nákup použitých vecí za dobrú cenu. Obchodníci to vedia a preto dnes máme k dispozícii rôzne weby a aplikácie, cez ktoré si môžete použitý tovar zakúpiť online.
Ak využívate tento spôsob, obozretnosť je aj v tomto prípade na mieste hneď od začiatku. Ak ste si už podľa návodu vyššie overili, že podľa všetkého bude web pravý, dajte si pozor na svoju ochranu voči samotným predávajúcim.
Napríklad, kedysi veľmi populárna platforma eBay bola častým miestom podvodníkov, najmä z Číny. Ebay poskytuje kupujúcemu 30 dní od plánovaného (nie skutočného) termínu doručenia na uplatnenie reklamácie a vrátenie peňazí.
Keďže kupujúci sa môže spoliehať na to, že tovar z Číny loďou putuje dlhšie, nemusí byť dlhšie čakanie na tovar pre neho podozrivé. Ak však až po uplynutí 30 dní začne riešiť, že tovar neprišiel, je neskoro. A kupujúci tak nemá ani tovar, ani peniaze.
Obľúbená nákupná platforma Vinted napríklad poskytuje kupujúcemu reklamačnú dobu len 2 dni od plánovaného termínu doručenia. Ak máte toho akurát veľa v práci alebo ste na 3 dni zaľahli s chrípkou, peniaze odídu predávajúcemu bez toho, aby ste tovar aj reálne dostali.
Ak využívate klasické inzertné portály ako napr. Bazoš alebo hľadáte inzeráty na Facebook Marketplace, tu vám problém s prepadnutím reklamačnej doby nehrozí. Takýto obchod tiež nie je bez rizika. Najbezpečnejšie je vyhľadávať inzeráty vo vašej lokalite a s predávajúcim sa následne osobne stretnúť. Iba tak si môžete byť istí, že produkt naozaj existuje a zodpovedá popisu v inzeráte.
Vyhnete sa tak tomu, že balíček vám síce môže byť aj reálne doručený, ale v jeho vnútri bude niečo úplne iné. O tom by vedeli rozprávať milovníci telefónov s jablkom, ktorí si za kopec peňazí rozbalili namiesto neho menší kus tehly alebo rovno prázdnu krabicu. Ani platba na dobierku totiž nie je zárukou, že budete v ruke držať to, čo ste si nechali poslať.
Falošní kuriéri
O e-mailovom phishingu ako spôsobu vylákania údajov a krádeže peňazí či identity sme už napísali mnoho. V tomto predvianočnom čase nie sú tieto hrozby o nič menej aktuálne. Naopak, keďže online nakupovanie je najvyššie v roku, pridali sa k nim ešte aj ďalšie druhy podvodov.
Reč je o falošných „kuriéroch“. Ako postupujú?
Títo podvodníci veľmi dobre využívajú predvianočný stres. Asi to poznáte – máte naobjednávaných toľko balíčkov z rôznych stránok, že strácate prehľad, čo všetko vám má ešte prísť.
Preto vám ani nemusí byť divné, keď dostanete sms od ďalšieho „kuriéra“. Tento vám napríklad môže písať, že vaša zásielka nemohla byť doručená, lebo ste neboli zastihnutý/á na danej adrese. A preto musíte kliknutím na priloženom linku skontrolovať správnosť svojej adresy.
Akonáhle kliknete na link, záleží už len na fantázii podvodníka, či vám infikuje mobil a vykoná drahé hovory na váš účet, získa prístup k vašim bankovým kartám uloženým vo vašom mobile, k vášmu účtu na sociálnym sieťach alebo súkromným fotkám. Prípadne od vás po kliknutí na link vyláka osobné údaje alebo údaje platobnej karty. A na váš účet si potom môže naobjednávať, čo len chce.
Ako sa brániť?
Ak neviete, ako by ste postupovali, skúste si zapamätať týchto pár jednoduchých pravidiel:
- Je v podozrivej sms uvedený e-mail odosielateľa namiesto telefónneho čísla? Ak áno, ako vyzerá ten e-mail? Je zahraničný? Ak vám jeho názov (doména) nič nehovorí, tak radšej na priložený link neklikajte.
- Ak je v sms uvedené ako odosielateľ telefónne číslo, je zahraničné alebo slovenské? Ak zahraničné, porozmýšľajte, či ste si niečo zo zahraničia objednávali. Ak nie, ťažko je dôvod, aby od vás chcel niekto vaše údaje.
- Ak ide o slovenské telefónne číslo, overte si ho pre istotu spôsobom, ktorý uvádzame nižšie.
- Ak je v správe link, na ktorý máte kliknúť, pozrite si, v akom je tvare a či má známu doménu. Ak vám nie je známa, zadajte ju do vyhľadávača. Skontrolujte, či sa pod ňou nachádza stránka a overte si, či nie je falošná (viď návod vyššie).
Podvody cez čety a sms
Nielen falošný „kuriér“, ale aj váš známy alebo rodinný príslušník vám môžu poslať správu, že niečo nie je v poriadku. Napríklad potrebujú urýchlene pár stoviek eur. Úprimne, poslali by ste?
Naša známa, nazvime ju pani Marta, dostala správu v četovacej aplikácii od neznámeho čísla. V správe sa jej ozval niekto, kto sa vydával za jej syna.
Konverzácia začala takto (zmenili sme len mená):
[Deň 1- 9:40:24] Pani Marta: Ferko? Toto je tvoje Nové cislo? A Iba cez watsapp? Ci aj normalne.
[Deň 1- 11:55:36] Podvodník: Ano mami
[Deň 1- 11:55:45] Podvodník: toto je moje nové číslo, staré môžeš vymazať
[Deň 1- 16:19:47] Podvodník: môj telefón spadol do vody
[Deň 1- 16:48:44] Podvodník: Mami
[Deň 2 -8:36:56] Pani Marta: Dnes pridete?
[Deň 2 -12:43:44] Podvodník: Ajoh mami
[Deň 2 -13:17:52] Pani Marta: Pridete?
[Deň 2 -13:18:05] Pani Marta: Ahoj Ferko
[Deň 2 -13:18:32] Podvodník: Si doma?
[Deň 2 -13:18:54] Pani Marta: V kancelarii
[Deň 2 -13:20:00] Podvodník: Necítim sa dobre. Mám problém.
[Deň 2 -13:20:03] Podvodník: Môžeš mi pomôcť?
[Deň 2 -13:27:11] Pani Marta: Ako?
[Deň 2 -13:28:16] Pani Marta: Co ti je?
[Deň 2 -13:28:19] Podvodník: môže to zostať medzi nami?
[Deň 2 -13:28:36] Pani Marta: Ano
[Deň 2 -13:29:01] Podvodník: môžete previesť 2 platby, vrátim vám zajtra
[Deň 2 -13:29:12] Podvodník: moja banková aplikácia nefunguje ?
Ďalej prebehla konverzácii o úhrade formou okamžitej platby a podvodník poslal svoje číslo účtu. Pani Marta sa pokúšala cez aplikáciu niekoľkokrát synovi na jeho nové číslo dovolať, ale podvodník hovor vždy zrušil s odôvodnením, že má zlý signál.
Následne žiadal potvrdenie o prevode peňazí. Keď pani Marta chcela potvrdenie poslať na e-mail svojho syna, útočník ju požiadal, aby mu ho poslala priamo do četu, lebo sa nevie dostať ani do svojho e-mailu.
A nezabudol dodať čarovné slovíčko „mami“. Ako v známom pokuse, ktorý preukázal, že kačka ako starostlivá matka zareaguje na pípanie káčatka, aj keď ide len o hlavu vypchatú vatou a nasadenú na paličke. Keď dieťa matku volá o pomoc, matka príde.
A tak pani Marta poslala 900 Eur zo svojho účtu do neznáma.
Podvodník mal tú drzosť žiadať len počas 2 hodín aj ďalšiu platbu, znovu s rovnakým čarovným slovíčkom a smutnými smajlíkmi. V tomto prípade sa už pani Marta zháčila a predsa len skúsila synovi zavolať na jeho údajne utopené telefónne číslo.
Čo sa dialo potom, si asi viete predstaviť. Prípad už má na starosti polícia.
Keďže navyše išlo o okamžitú platbu, príkaz už nebolo možné odvolať ani okamžitým kontaktovaním banky pani Marty. Nepríjemná skúsenosť, ktorá nepoteší nikoho, nielen pred Vianocami.
Aké plynie z toho poučenie?
Po prvé, pani Marta už mimo časového tlaku chápala, že prvá divná vec bola, že jej syn síce písal z najpoužívanejšej četovej aplikácie, túto však sám vôbec nepoužíva. Po druhé, ak by sa mu stalo čokoľvek s telefónom, zavolal by mame telefónom svojej priateľky, ktorú pani Marta pozná. Po tretie, všimla by si zvláštnu slovenčinu v čete, vykanie by jej neprišlo ako náhodná oprava telefónu, a syn by asi nežiadal potvrdenie o platbe. A koniec koncov by si za normálnych okolností všimla, že posiela peniaze na bankový účet s úplne cudzím menom jeho majiteľa a holandskou predvoľbou…
Je naivné si myslieť, že každý z nás pod tlakom zareaguje racionálne a správne. Denne riešime množstvo rôznych vecí a niektoré z nich vybavujeme na autopilota. Ak útočník navyše vytvorí časový tlak a zahrá správne na city, nikto z nás si nemôže byť istý svojou okamžitou reakciou.
Ako sa mať na pozore?
Ak dostanete akúkoľvek správu alebo hovor z neznámeho čísla, skúste si ho overiť predtým, ako vôbec začnete komunikovať a vystavíte sa riziku efektu hrania na city. Alebo iným trikom.
Dobrou praxou je overenie čísla na špecializovaných stránkach, napríklad https://www.9x.sk, www.neznamecislo.sk, alebo www.vyhladavaniecisla.sk.
Ku konkrétnemu číslu nájdete na týchto stránkach aj hodnotenia a komentáre od ľudí, s ktorými sa skontaktovali. Okrem komentárov, aj vysoká miera hľadanosti alebo počet zobrazení daného čísla v poslednom období naznačuje, že niečo nie je v poriadku a môže ísť v lepšom prípade o otravný marketing.
Vyššie uvedenému podvodu by sa predišlo, ak by si pani Marta vopred preverila telefónne číslo, z ktorého bola kontaktovaná. Jeho zadaním na vyššie uvedené weby totiž ľahko zistíme, že využívanie materinských inštinktov je častý, ale nie jediný modus operandi (spôsob konania) tohto podvodníka:
Buďte opatrní a nereagujte spontánne. A poučte aj svojich rodičov, aby nepodľahli takýmto podvodníkom v dobrej viere, že pomáhajú svojim deťom v núdzi.
Romantickí podvodníci
Nechcete byť na Vianoce sami, alebo hľadáte niekoho na novoročný bozk? Mnohí z nás siahajú aj v tomto prípade po online riešeniach. Na výber máme viacero obľúbených zoznamiek. Zrejme nie je potrebné zdôrazňovať, že aj v tomto prípade treba byť opatrný/á.
Či už sa prihlásite priamo na zoznamku alebo vás niekto osloví na sociálnej sieti alebo čete, aj tu si treba dať pozor na hranie na city. Ako o tom vie z vlastnej skúsenosti aj náš kolega, romantickí podvodníci sa nevyhýbajú ani LinkedIn-u.
Na začiatku pekná konverzácia, všetko sa vyvíja až rozprávkovo, človek má pocit, že našiel spriaznenú dušu. A zrazu jeho „polovička“ z internetu mala nehodu a potrebuje urgentne väčší obnos peňazí.
Ak ide o príslušníka amerického námorníctva, urýchlene potrebuje peniaze, pretože došlo na ich základni v Kuvajte k výbuchu a nevie sa spojiť s nikým iným len s vami.
Ak ide o mladého študenta v Londýne, rodičia mu prestali posielať peniaze a hrozí mu vysťahovanie z internátu. Pomôcť mu môžete len vy, jeho životná láska, žena v strednom veku, ak mu pošlete ihneď peniaze. Tie vám určite hneď vráti, ako sa zmieri s rodičmi. A to ešte pred vašou svadbou.
Ak ide o krásnu a úspešnú mladú cudzinku, tá vám zase po krátkej výmene pekných správ rada poradí, ako rýchlo zbohatnúť v krypto biznise. Samozrejme po príslušnej investícii z vašej strany.
A takto by sme mohli pokračovať. Ak im nachytaný/á niečo pošle, často to nie je jediná platba, ktorú pýtajú.
Ako sa brániť?
Aj v tomto prípade nie je nič dôležitejšie ako prevencia. Nekonajte inštinktívne. Neodpisujte len preto, lebo vám niekto so sympatickou fotkou napíše niečo pekné.
V skratke – neverte nikomu, s kým ste sa nikdy nestretli naživo a nie je dostatočne overený. A už vôbec nikomu neposielajte peniaze len preto, lebo o to žiada. Či už ide o cudzinca alebo niekoho, kto tvrdí, že je váš známy, nenechajte sa vystrašiť ani vmanipulovať pod časovým tlakom k niečomu, čo by ste v bežnom svete neurobili.
Keď vás na ulici osloví ustrašená mladá krásna deva a požiada vás o tisíc eur, dáte jej ich? S rovnakou obozretnosťou, ak nie aj väčšou, konajte aj na internete. Nech sú (nielen) vaše Vianoce naozaj spokojné a šťastné.
*Tento obsah nebol ani sčasti vytvorený žiadnou AI a má len informačný charakter.
Vypočujte si na záver podcast o tom, ako uloviť hackera: