Letné prázdniny sú za nami a hoci sú spojené s množstvom zábavy a relaxu, návrat do školských lavíc je tu. No predstavte si, že by tento rok bol iný. Čo keby vám moderná technológia pomohla zlepšiť spôsob, akým sa učíte, organizujete a spolupracujete so spolužiakmi?
Práve teraz máte príležitosť využiť ju k maximalizácii vášho akademického (ale aj pracovného) úspechu. V ére smartfónov a tabletov sú technológie dostupné každému ako nikdy predtým. Časy, keď bol návrat do školy spojený iba s nákupom zošitov a peračníkov, sú už dávno preč. Predstavíme si niektoré z najužitočnejších aplikácií, ktoré vám pomôžu pri štúdiu, organizácii a efektívnom využívaní času.
Online kancelária
- Dokumenty Google sú vaším online textovým a tabuľkovým procesorom a priestorom pre tvorbu prezentácií. Umožňujú kolaborovať nad nimi so spolužiakmi.
- Z rovnakej kategórie je aj balík Microsoft Office, resp. Microsoft 365 a Apple iWorks.
Poznámky
- Nástroje ako Microsoft OneNote a Google Keep umožňujú mať prehľadné poznámky na rôznych zariadeniach. Môžu nahradiť váš zošit, alebo byť pomocníkom po ruke vždy, keď si potrebujete niečo poznačiť.
- Evernote umožňuje rýchlo a efektívne spravovať poznámky a informácie na jednom mieste.
- Apple Notes sú súčasťou zariadení od Apple.
- Goodnotes sú aplikáciou pre vás, ak radšej píšete a kreslíte rukou na tablete. Podobnou aplikáciou je aj Penultimate.
- Notion je nástroj pre vaše poznámky, projekty a dokumenty. Má množstvo šablón, ktoré vám uľahčia robenie poznámok alebo zápiskov z nejakého pozorovania alebo čítanej knihy.
- Pocket vie ukladať a organizovať obsah, ktorý nájdete online a chceli by ste si ho odložiť a neskôr sa k nemu vrátiť.
- MindMeister umožňuje študentom vytvárať myšlienkové mapy. Rovnako aj SimpleMind.
Ukladanie súborov
- Dropbox je cloudová služba pre ukladanie dokumentov.
- Disk Google funguje ako bezplatné úložisko a je skvelé pre študentov pri písaní prác na rôznych zariadeniach a pri spoločnej práci s ostatnými študentmi. Hlavne, ak medzi sebou potrebujete zdieľať dokumenty.
- Microsoft OneDrive je podobná cloudová služba ako Disk Google.
Predmety
- GeoGebra si poradí s algebrou, grafmi a geometriou.
- Mathway je aplikácia pre riešenie problémov. Môže to byť vaše záchranné lano, keď si neviete poradiť s algebrou, trigonometriou, štatistikou a pod.
- Socratic od Google funguje podobne, stačí použiť kameru mobilného telefónu.
- Matematika Testy otestuje vaše znalosti na viac než 5000 otázkach s možnosťou vytvorenia študijného plánu a vysvetlenia teórie.
- Matika.in pre trénovanie a precvičovanie matematických úloh pre deti na základných školách.
- Legentas vás naučí čítať články a učebnice 2x efektívnejšie.
- StoryShorts vás nenechá v štichu, ak si nechávate čítanie kníh na poslednú chvíľu. Funguje dobre s anglicky písanou literatúrou.
- Memrise pomôže s výučbou cudzích jazykov.
- Duolingo je najlepšie hodnotená aplikácia na učenie sa jazykov.
- Deepl je prekladač pohánaný umelou inteligenciou.
- Grammarly môže byť cenným nástrojom pre študentov, ktorí sa chcú zlepšiť v písaní v anglickom jazyku.
- Learn English Kids pre výučbu angličtiny detí už v predškolskom veku.
- Slovenská gramatika je aplikácia pre všetkých, ktorí si potrebujú zopakovať alebo precvičiť slovenský pravopis. Obsahuje nielen teóriu, ale aj testy s viac než 5000 otázkami. Odpovede a vysvetlenie sa objavujú okamžite bez čakania.
- 3D periodická tabuľka prvkov od Google.
- Khan Academy je aplikácia s informáciami z rôznych oblastí. Obsahuje cvičenia, vysvetľujúce videá či články.
TIP: Prečítajte si rozhovor s tvorcom WocaBee, čo je obľúbená aplikáciu na dištančné učenie cudzích jazykov.
Organizácia času
- (OFFTIME) vie blokovať aplikácie na vašom telefóne, vie nastaviť rôzne profily a scénare. To vám môže pomôcť lepšie sa sústrediť, alebo ustrážiť si čas pre spánok.
- Kalendár Google vám umožní organizovať si študijný plán, ale aj voľnočasové aktivity. Je dobre integrovaný s inými produktmi spoločnosti Google. Môžete vytvárať udalosti, úlohy a pripomienky. Synchronizácia mezi zariadeniami je bezproblémová.
- Toggl vie merať čas pri väčších projektoch.
- EduPage je školský systém plne integrovaný s rozvrhovým systémom.
- Sleep Cycle vám pomôže dodržiavať dostatok spánku.
- KanbanFlow pre jednoduchý manažment školského projektu v skupine.
Môže sa hodiť
- Toshl a Spendee organizujú vaše financie, ak to nevie aplikácia vašej banky. Môžete tak mať študentský rozpočet pod kontrolou.
- Socrative je jednoduchý nástroj na testovanie znalostí žiakov.
- Kahoot je nástroj, ktorý sa využíva pri tvorbe súťažných kvízov, hlasovaní a otváraní diskusie. Je vhodný pre všetky vekové kategórie a výukové predmety.
- Freeweb je aktivita od Websupportu, cez ktorú môžete získať ročný hosting pre neziskový projekt.
- Google Mapy prinášajú komplexné mapové informácie z celého sveta. Pre presnejšie lokálne mapové podklady na Slovensku skúste Mapy.cz.
- Wikipédia – kto by nepoznal túto legendárnu encyklopédiu, ktorá má tiež svoje aplikácie.
- ChatGPT chatbot pre iOS priamo od OpenAI. Pri používaní ChatGPT však nezabúdajte myslieť kriticky.
- Cestovné poriadky pokope nájdete v aplikáciách od CG Transit a iMHD.
- GitHub Student Developer Pack.
- Komunikujte s vašimi spolužiakmi alebo kolegami cez Slack, Teams, Meet alebo Discord.
- ESET Parental Control aplikácia pre Android pomáha chrániť vaše deti pri používaní internetu, pričom vám poskytuje aj možnosť zistiť aktuálnu polohu dieťaťa.
Technológia sa stáva čoraz viac neoddeliteľnou súčasťou našich životov a to platí dvojnásobne v oblasti vzdelávania. Ako sme si ukázali v článku, existuje široká paleta aplikácií a nástrojov, ktoré môžu významne prispieť k vášmu úspechu v škole či na univerzite. A to platí pre každého, kto sa chce neustále vzdelávať a zlepšovať.
Využitie týchto nástrojov vám umožní nielen efektívnejšie štúdium a lepšiu organizáciu, ale tiež vám poskytne platformu pre spoluprácu a tímovú prácu. Mnohé z týchto aplikácií sú navyše zadarmo alebo ponúkajú bezplatné verzie, takže nemáte čo stratiť. Možno práve jedna z týchto aplikácií sa stane vaším novým nepostrádateľným pomocníkom v nadchádzajúcom školskom roku.
Želáme vám úspešný a produktívny návrat do školy a tešíme sa na vaše skúsenosti s používaním týchto moderných nástrojov.
Vypočujte si na záver podcast o tom, ako vyzerá etický hacking v dobe neetickej: