Človek si zvykne na všetko – túto vetu napísal Dostojevskij v jednom zo svojich románov. Asi to nemyslel takto, ale ako ho poznám, určite by sa nenahneval. Podľa štatistík nike.com je rozhodujuca hranica kedy väčšina ľudí začne pravidelne behávať alebo to vzdá 5 behov. Kto chce behávať a zvládne prvých 5, už väčšinou vydrží. Skúsme túto skutočnosť aplikovať širšie a zmeniť svoj život.
Väčšina ľudí (vrátane mňa) je od narodenia lenivá. Ale aby sme sa mohli tešiť z napredovania, úspechov a dosahovania cieľov, potrebujeme posúvať hranice toho, čo dokážeme. A bez prekonávania lenivosti sa limity posúvať nedajú.
Základom implikácie z Dostojevského myšlienky a NIKE štúdie je to, že keď sa vám budú určité veci diať pravidelne a dostatočne dlho, zvyknete si na ne. Jednoducho sa vám preprogramuje vnímanie sveta a čo bolo kedysi problémom, už sa javí ako bežná súčasť života. To je vysvetlenie napr. aj toho, prečo niekto žije v diametrálne odlišných, prípadne horších podmienkach ako niekto iný a v princípe je spokojný. Jednoducho si zvykol.
Prečo si teda takéto preprogramovanie nerobiť účelne? Prečo nevyužiť to, že si človek zvyká? Zvykom sa dá zabiť lenivosť a nechuť k niečomu, čo vieme, že by mohlo zvýšiť našu výkonnosť alebo zlepšiť život. Stačí spraviť dostatočné množstvo inicializačných úkonov a zvyšok nám už príde normálny. Super na tom je to, že v niektorých prípadoch to stačí spraviť iba tak málo-krát ako pri behaní (5).
Všetko má ale svoj háčik. Každý úkon totiž potrebuje iné množstvo inicializačných aktivít, aby vám to prišlo normálne a nemuseli ste sa ďalej premáhať. A ako bonus je to, že toto číslo je u každého človeka iné. (štatistika nike.com je priemerom. Čiže niekomu stačí vybehnúť jeden krát, niekto musí aj 10. Podstatné je, že priemer je vo väčšine veľmi nízky.)
Je fajn vedieť, že globálne si stačí 5 krát vybehnúť a štatisticky by ste už nemali prestať. Ale koľko krát potrebujete vstať ráno o piatej aby ste si nato zvykli? Koľko blogpostov potrebujete napísať, aby ste si nato zvykli a produkovali ich so železnou pravidelnosťou? Ako dlho sa potrebujete každý večer učiť, aby vám to prišlo normálne? Koľko krát sa musíte večer osprchovať aby ste sa sprchovali pravidelne? (umývanie zubov detto). Na tieto veci sme si museli zvyknúť od malička. Teraz, keď sme veľkí, jediný kto nás musí nútiť zvykať si, sme my sami sebe si.
Je iba jediný spôsob ako to zistiť. Vyskúšate to na sebe.
Vyberte si preto jednu aktivitu, ktorú ste vždy chceli robiť, ale nedonútili ste sa začať. Ale teraz už s len jediným cieľom – zistiť, ako často a dlho ju musíte robiť, aby ste si na nu zvykli. Nájdite si v nej pravidelnosť (rituál), dajte si číslo po ktorom si myslíte, že to už pôjde samo a uvidíte. Ak to zafunguje, good for you. Ak nie, skúste číslo zvýšiť. Keď zvládnete jednu vec, môžete začať s ďalšou. Nakoniec si účelovo zvyknete zvykať (samozrejme iba na to, na čo budete chcieť) a budete mať časť z toho, čomu sa hovorí pevná vôľa.
Zmente svoj život a zvyknite si na veci, čo ste chceli vždy robiť ale nedokázali ste prekonať lenivosť.
hint na záver:
Čím extrémnejšie chcete svoju lenivosť prekonávať, tým viac inicializačných úkonov potrebujete aby ste si nato zvykli. Napr. ak sa chcete naučiť skôr vstávať, nato aby ste si zvykli vstávať o 8smej, potrebujete vstáť možno 10krát. Ale ak chcete skočiť rovno na 5:00 ráno, pripravte si oveľa väčšie číslo.
hint č.2 na záver:
Táto vec funguje to aj do opačnej, negatívnej strany. Koľko krát musíte isť každý večer do baru aby ste si nato zvykli a stali sa štamgastom? Koľko krát musíte niečo ukradnúť, vykašlať sa na niečo, meškať aby ste si nato zvykli? Možno si k vylepšeniu života nemusíte zvykať na dobré veci. Stačí si len odvykať od zlých a prerušovať ich kontinuitu. Samým sa vám to potom bude zdať normálne.
Michal Truban – CEO at WebSupport.sk
mail: truban@websupport.sk twitter: @michal_truban |
29 odpovedí na “Zmeňte svoj život: človek si zvykne na všetko”
a co tak k jednemu ritualu pripojit rovno druhy? priklad: nerad behavam a nerad rano vstavam -> zacnem behavat skoro rano. nehovorim, ze sa mi podari zabit 2 muchy 1 ranou ale je to podla mna lepsie, ako si zvlast zvykat na behanie a zvlast na vstavanie 🙂
ako som pisal v clanku. cim extremnejsie clovek zacne, tym vacsie usilie musi vynalozit aby vydrzal a zvykol si… takze ja by som rozdhodne odporucal zacinat v malom a postupne pridavat.
ako odporca ranneho vstavania a byvaly bezec ti poviem, ze by som to nutne nekombinoval. ked chces behat, behaj, ked ti to vyhovuje. ja som behaval 3krat tyzdenne 10k a viac a behal som v noci. okolo pol noci som vybehl von, o jednej rano bol naspat. ked som skusal chodit behat rano, dopadlo to vacsinou zle.
Pekny blog. Ja som sa dlho odhodlaval zacat posilovat a vzdy to po 2 tyzdnoch stroskotalo, proste sa mi nechcelo resp. vzdy som nasiel vyhovorku a dvovod preco necvicit.
Par mesiacov dozadu som zatal zuby a po 3 mesiacoch som si uz nevedel predstavit ze by som 3 – 4 x do tyzdna nezasiel do fitka. Je tomu dakeho pol roka a tuky sli dole a svaly hore 🙂
podobna skusenost je tiez za tymto clankom 🙂
Skvelý motivačný článok…niečo tomu však chýba 🙂
Chcelo by to pokračovať v nastolenom trende a nabudúce napísať 10 tipov na účinné inicializačné úkony 😀
Paradny clanok 🙂
Prekvapilo ma to v tom, ze ja uz tuto praktiku robim mesiac :), takze my to pripomenulo ako to bolo predtym 🙂
Tento clanok, je skor o cinnostiach, no vacsi doraz by som dal na spravanie, pretoze to je ovela tazsie prekonat.
Mam to overene 🙂
Goood Miso, nieco na tom bude 🙂
Mas dobry zvyk Michal, pisat blog o takychto veciach a este sa starat o websupport 🙂
tomu sa hovori, oneee, tusim lidersip:)
Po prečítaní článku som sa konečne donútil ísť si zabehať. Plánoval som to už niekoľko týždňov 😛 Díky za skvelý článok 🙂 O pár dní pridám koment, či mi stačilo 5 dní na vybudovanie návyku 😉
super. to som velmi rad 🙂
Atleticki treneri hovoria o kompletnych navykoch na denny rezim za 12 tyzdnov (som cital niekde v Slovenke 😉
No neviem a nesmrdi to trochu tym, ze sa z cinnosti, ktoru som chcel robit stane stereotyp a vybudujem si k nej este vacsi odpor, tym ze sa ju mechanicky naucim robit, namiesto toho aby som oklamal sam seba a hladal skor „passion“ pre danu vec ?
myslim, ze sa v nom vsetci nasli 🙂 super clanok! zajtra vstanem teda o 6
Ahojte, ja som raz cital podobny blogspot, ten konkretne hovoril o vyskume kedv vedci dali pilotom okuliare ktore im otacali obraz na horizontalnej osi, t.z. mali vsetko „hore nohami“. Jednej skupinke ich nechali nosit 30 dni nonstop, druhej dovolili v priebehu 30 dni ich raz za 10 dni zlozit. Vysledky boli viac ako zaujimave. Ti co nosili okuliare nonstop si za 30 dni na to tak zvykli ze vedeli aj pilotovat trenazer, avsak ti, co si ich skladali stale mali problem. Myslim, ze z toho jasne vypliva to ze by sa nemalo prestavat. Dufam, ze to bolo k teme. Drzim palce pri pisani dalsich blogov Miso.
dik jozo za super koment. aspon mam dalsi priklad na demonstrovanie tej teorie.
Super článok. Dodal by som ešte jeden môj postreh. Myslím, že ak už niekto prekoná potrebný počet opakovaní a na niečo si konečne zvykne, mal by si dať pozor aby si zas neodvykol. Nech je to napríklad to behanie. Človek po dvoch mesiacoch ochorie, alebo mu do toho niečo príde a dva krát beh vynechá. Potom si treba dať pozor a opäť dodržať potrebný počet opakovaní. Lebo keď potom 3 krát behať pôjde, zas raz nie…a tak ďalej, tak takmer isto behať prestane. Tu som pár krát stroskotal ja. Vďaka článku som však problém asi odhali. Hádam sa mi to nabudúce už podarí… 🙂
Takže verím že cvičenie ti vydrží dlho Mišo, päť tréningov máš už určite za sebou, veľa šťastia 🙂
v skratke ide o naprogramovanie sa
No ja som si tak povedal že nebudem piť ani kvapku alkoholu jeden rok..:))) a odvtedy posúvam hranicu už 8 rokov…:)))
A čo sa týka začiatkov v podnikaní, tak tam si musím dávať hranice veľmi často v takých veciach aby všetko klapalo. Samozrejme že mi to nejde, ale verím že podobnými cieľmi sa celkom dobre rozbehnem a tvoje rady Michal, mi pomôžu. Zdravím…:)
Čakal som, že veta skončí slovami:
„a odvtedy posúvam hranicu už na 1 liter…“
Sklamal si mně Pači :-))
[…] byl publikován zde {lang: […]
Fakt dobrý článok
Mám problémy s ranným vstávaním. Mám takú prácu, že je jedno kedy žasne. A v tom je problém a celé doobedie preleňoším a potom prácu nestŕham. Proste nemôžem vstať a večer chodím dosť neskoro spať. Myslím, že keď ráno vstanem o 7.00 a do 10 minúť začnem behať, že sa mi celý deň zmení. Rozcvičím sa, prekysličí sa mi organizmus. Len vstať 🙂 . Ako koníčeku som sa venoval 11 rokov tancu. Tento rok musím ukončiť toto pôsobenie a chcem ho zameniť za ranný beh. Zajtra idem na to. Držte mi palce.
[…] článek byl publikován zde […]
Tento článok mi dnes prišiel veľmi vhod. Už zopár krát sa mi v poslednej dobe podarilo nájsť a obhájiť dôvod, prečo niečo neurobiť alebo niekam neísť. Tento postup je u mňa celkom úspešný, ibaže ma neteší. Programovanie myslenia znie tak pekne a jednoducho, škola len, že v praxi vždy existuje niečo, čo je treba urobiť práve vtedy, kedy by som si mala ísť „zabehať“ ak mi rozumiete. Verím tomu, že to funguje, ale verím tiež tomu, že kľúčové je chcenie, alebo aj vášeň ako písal cips. Tak si hádam držme palce.
Fajn napísané a pre mňa inšpirujúce, momentálne presne sa týkajúcej problematiky…nakopať sa 🙂
Super Petra, tak drzime palce …